5. Točník → Zvíkovec

Etapa 05: z hradu Točník do obce Zvíkovec u Berounky

Středně náročná etapa z Točníku do Zvíkovce nabízí kromě pár vesniček především upravené lesní cesty. Obec Březová uvede poutníka do lesů a cestou narazíte také na několik hájoven. Ve Skryjích doporučujeme návštěvu muzea i zacházku směrem ke Skryjskému vodopádu (přírodní rezervace). Přes obec Čilá a Hradiště půjdete po cyklostezce až do Zvíkovce. Kdo nebude unavený, může se pokochat pohledem na zámek Zvíkovec, cíl etapy je ale u mostu, kde máte možnost si zařídit ubytování v kempech.

 Délka etapy: 22,2 km

https://mapy.cz/s/hapuhejuho

Základní charakteristika trasy

Etapa E5: Točník – Zvíkovec

Celková délka: 22,2 km

Předpokládaná doba cesty: 6:41 h

Začátek trasy: rozc. Točník – pod hradem (49.8875642N, 13.8842472E)

Konec trasy: Zvíkovec – rozc. Kalinova ves (49.9584494N, 13.6958858E)

Stručná navigace

Hrad Točník – rozcestí pod hradem (červená), rozcestí pod hradem Točník – Skryje (zelená), Skryje – mlýn Slapnice (místní značení, popř. červená), Slapnice – Zvíkovec (červená).

 Vedení cesty

Celá trase vede po peších turistických cestách značených oficiálními značkami KČT. Od hradu Točník vyjděte po červené. Značení vede po pěšině dolů po strmém kopci s nebezpečím pádu. Pokud máte těžké batohy či míváte s prudkými sestupy problémy, doporučujeme raději využít oficiální cestu, kudy na hrad od parkoviště přicházejí jeho běžní návštěvníci. Sejděte až na asfaltovou křižovatku za fotbalovým hřištěm. Zde se mění značení. Dejte se po zelené po silnici doprava. Ta vede do obce Březová souběžně se žlutou. Od Březové pokračujte přes hájenky Hřebeny a Vlastce po zelené dalších 14 km až do Skryjí u řeky Berounky. Zde se mění značení. Po červené se vydejte směrem na obec Čilá, využijte však kratší variantu po asfaltové silnici, která není využívaná pro běžnou automobilovou dopravu. Tato trasa je značená jako místní stezka. Po silnici se dostanete k mlýnu Slapnice, kde opět navažte na červenou značku na Čilou a Hradiště. Dorazíte k dolní části obce Zvíkovec u řeky Berounky. Centrum obce se nachází dále od řeky na mírném vršku.

Co neminout

Zajímavosti na trase č. 05

Hlavní dominantou této trasy je bezpochyby hrad Točník, který sousedí se zříceninou Žebrák(proklik na kartu místa). Jedná se o významná historická místa přímo spjatá s mistrem Janem Husem, který zde obhajoval před Václavem IV. svá kázání. Kolem Točníku vás mohou příjemně překvapit volně se pohybující domácí zvířata, především dobře živené prasátko. Za výstup určitě stojí vršek nad parkovištěm, kde se nachází brána Jeronýma Pražského. Jedná se o portál z místního historického domu, který umístěn symbolicky umístěn v přírodě a vybízí k výhledu i zamyšlení. Pokud jste nadšení fotografové, vyčkejte si na pěkné pohledy, které se vám na hrad Točník nabídnout poté, co jej po zelené opustíte směrem na Březovou.

Dále cesta vede především hlubšími lesy s některými zajímavými skalními úkazy či vrcholky, ke kterým však musíte z cesty trochu poodejít (u Březové naučná stezka Údolí ticha, skála Výrovka, skalní věže u Hřebenů).

Proslaveným nalezištěm zkamenělin trilobitů pak je okolí obce Skryje, kde si můžete prohlédnout expozici muzea J. Barranda a projít tematické naučné stezky. Přímo ze Skryjí či z mlýna Slapnice pak můžete odbočit z trasy a navštívit rezervaci Skryjská jezírka a vodopády. Finální destinace, obec Zvíkovec, je pak známá především jako významné vodácké stanoviště se zajímavým zámečkem a kostelem.

Technické informace a služby

  • Točník (doprava – zastávky, jídlo, ubytování, bankomat, lékárna)
  • Březová (doprava – zastávky, jídlo, ubytování, bankomat, lékárna)
  • Skryje (doprava – zastávky, jídlo, ubytování, bankomat, lékárna)
  • Zvíkovec (doprava – zastávky, jídlo, ubytování, bankomat, lékárna)

Převýšení:

Náročnost: asi dva náročnější výstupy / klesání (1) u hradu Točník, cesta z lesa pře Skryjemi od Březové.

Technické problémy na trase:

Nutné vybavení:

Služby na trase: problém, není zde možnost žádného občerstvení mezi Březovou a Skryjemi.