8. Kralovice → Rabštejn nad Střelou

Etapa 08: z obce Kralovice do obce Rabštejn nad Střelou

Délka etapy: 23,6 km

https://mapy.cz/s/3qp40

Základní charakteristika trasy

Etapa E8: Kralovice – Rabštejn nad Střelou

Celková délka: 23,6 km

Předpokládaná doba cesty: 6:51 h

Začátek trasy: Kralovice, u TIC Kralovice (49.9804336N, 13.4868156E)

Konec trasy: Rabštejn nad Střelou, u IC Četnická stanice (50.0435344N, 13.2923019E)

Vedení trasy

Osmá etapa Husovy cesty je dlouhá 24,5 km, přibližná doba chůze je kolem 7 h. Etapa vychází od TIC v Kralovicích na náměstí Osvobození a končí u informačního centra v Rabštejně. Tato etapa nabízí celou řadu kulturně-historických atraktivit jak na začátku etapy, tak i na jeho konci. V Kralovicích je etapa vedena nejprve po žluté turistické trase k rozcestníku KČT (Kralovice nám.), odkud se pak po modré a po naučné stezce Cesta jediného boha dostáváme k Mariánskému Týnci, což je osada nacházející se severozápadně od Kralovic.

Výraznou dominantou je kostel Zvěstování Panny Marie s Mariánskou Týnicí (bývalé proboštství cisterciáckého kláštera v Plasích, vystavěný od roku 1711 podle projektu J. B. Santiniho). Dnes zde sídlí muzeum. Od roku 1964 je chráněno jako kulturní památka a v roce 2018 bylo prohlášeno národní kulturní památkou České republiky. Od rozcestníku KŤ Mariánský Týnec etapa pokračuje po červené turistické trase až k místu křížení s NS Cesta jediného boha. V tomto místě se vydáme vlevo po stezce vedoucí cca 2,3 km lesním porostem. Naučná stezka je věnována křesťanství – jeho historii, rytířským a mnišským řádům.

Naučná stezka vede dále přes Bílov a navazuje myšlenkově i fyzicky na naučnou stezku Cesta slovanských bohů vedoucí do Potvorova. Z Potvorova se trasa vydává po cyklo 2261 (Baroko I) a před Přehořovem se napojuje na modré turistické značení. Zmínit zde musíme také nedaleké Mladotické (Odlezelské) jezero, nacházející se jižně cca 30 min chůze od hlavní etapy. Po modré turistické trase KČT se dostáváme do Žihle, nabízející jednak dostupné vlakové spojení, ale také turistické zázemí v podobě ubytovacích a stravovacích kapacit.

Část 8. etapy ze Žihle do Rabštejna je vedena na území Přírodního parku Horní Střela, po modré turistické trase do Nového Dvora, cestou lze severně od značené trasy navštívit přírodní památky U báby – U lomu (např. skalní útvar Viklan), nacházející se 30 min chůze od vyznačené trasy.

Z Nového Dvora pokračuje etapa dále po poměrně frekventované silnici II/206 a rovněž po cyklostezce 39, EV4, která dále směřuje k Černému rybníku v osadě Poustky. Zde se napojujeme na červenou turistickou trasu KČT, která dále pokračuje až do Rabštejna nad Střelou. Asi 1,5 km před koncem trasy míjíme turistický přístřešek, který je situován severně od Rabštejna. Poté se již dostáváme k údolí řeky Střely, míjíme turistický rozcestník KČT, který je umístěný na kamenném mostě v Rabštejně. Tento most je jedním z nejstarších u nás, byl zbudován ve 14. století na zemské stezce z Chebu do Prahy.

Po necelých 500 m zakončujeme tuto etapu před budovou informačního centra v Rabštejně nad Střelou.